Ferda

30. 12. 2009 | † 30. 12. 2009 | kód autora: T3p

Pořizujeme morče

Několik bodů k zamyšlení
 

 1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
 2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
 3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
 4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
 5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
 6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.
 7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
 8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.
 9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
 10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
 11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

 

O morčatech

Původ

Naše domácí morče (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete (Cavia aperea) žijícího volně v Jižní Americe. Morčata chovali již Inkové dávno před objevením Ameriky Španěly. Skupiny krotkých zvířátek žily přímo v domech s lidmi, kteří je pravděpodobně již tenkrát chovali nejen pro maso a jako obětní zvíře, ale i jako kamarády pro děti. Kromě původní barvy morčete, kterou je zlatá aguti, se v indiánských domech vyskytovala morčata různých jiných barev a dokonce i morčata rozetová. Výzkumy ale naznačují, že černá morčata byla - nejspíš z pověrčivosti - hned po narození usmrcována.

Není jasné, zda se morčata dostala do Evropy již na počátku 16. století nebo zda je až mnohem později přivezli angličtí mořeplavc...

.... Jisté ale je, že se v Evropě chovala už na počátku 18. století. Protože morčata pocházela z daleké zámořské země, byla již tím velmi zvláštní a proto také velmi drahá - pořídit si je mohli jen bohatí lidé. Z ceny morčete také pochází jeho anglický název "guinea pig" - tedy nikoliv guinejské prasátko, ale prasátko za jednu guineu. Morčata se stala oblíbenými domácími mazlíčky, byla vystavována jako kuriozita na trzích a poutích a dostala se i do laboratoří. Na chov morčat se soustředili především v Anglii, kde byly už v 19. století pořádány výstavy, na kterých se hodnotil vzhled morčat. Dnes jsou morčata nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými hlodavci.

Literatura:
Michael Mettler: Morče - původ, péče, ošetřování. Art Area, Bratislava, 1997.
Esther Verhoef-Verhallenová: Encyklopedie králíků a hlodavců. Rebo Productions, Čestlice, 1999.

 

Základní biologické hodnoty

 • Tělesná hmotnost v dospělosti: ideálně 800 - 1200 g, ale může být až 700 - 1500 g
 • Hmotnost při narození: 50 -120 g
 • Hmotnost při odstavu: 200 - 250 g
 • Věk při odstavu: 3 - 5 týdnů (podle váhy)
 • Otevření očí: při narození (některé prameny uvádějí i 2 dny před porodem - oči se otevírají již v děloze)
 • Přijímají tuhou potravu od 3. - 5. dne (ochutnávají někdy již od prvního)
 • Délka života: průměrná 6 let, rozmezí 5 až 10 let
 • Pohlavní dospělost: samec 8 týdnů, samice 10 týdnů.
  Samičku je možno poprvé připustit v době, kdy dosáhne váhy 500 g. První porod by měl proběhnout do desátého až dvanáctého měcíce věku samičky. Připouštění plánujeme s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a tělesné konstituci samičky.
 • Tělesná dospělost: samec 10 - 12 týdnů, samice 12 - 14 týdnů
 • Délka pohlavního cyklu: 16 - 23 dní (mě osobně při sledování tří spolubydlících morčic po dobu jednoho roku vycházel průměr na 19 dní ;-))
 • Doba říje: 6 - 15 hodin
 • Doba březosti: 63 - 72 dní
 • Počet mláďat: 2 - 4(6)
 • Doba kojení: 3 - 5 týdnů
 • Použití v chovu: samec 5 let, samice (4 - 5 let) 3 - 4 roky
  (podle zkušeností aktivních chovatelů morčat opravila Jája, 7.2.2009)
 • Rektální tělesná teplota: 38 - 39°C
 • Dechová frekvence: 69 - 104 /min
 • Tepová frekvence: 226 - 400 /min
 • Krevní tlak: 77 / 47 (systol./diastol.)

Nemoci

Občas se stane, že nám morče onemocní, přestože mu věnujeme veškerou péči. Jak nemocem předcházet a co dělat, pokud se přesto u morčete nějaká nemoc vyvine, se ve zkratce dozvíte zde ze zkušeností chovatelů. 

Pro kompletní informace o nemocech morčat a jejich léčbě doporučujeme navštívit webové stránky MVDr. Denisy Vítkové (chovatelská stanice morčat Cavia Bohemia).

 

Karanténní opatření:

Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, ze zverimexu nebo od chovatele, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro zmenšení rizika přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat, aniž by se objevil nějaký problém. Karanténu bychom ovšem neměli podceňovat, protože jednoho dne při jejím zanedbání může nastat skutečně velmi vážná situace.

Po přinesení morčete domů bychom měli zvíře pozorně prohlédnout. Morče by nemělo mít výtok z očí nebo nosu a v kožíšku se nesmí nacházet holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité. Je třeba všímat si i kvality výkalů a vzhledu moči (např. zda zvíře netrpí průjmy).

Nové zvíře je nejlepší umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete. Mytí rukou před i po manipulaci se zvířaty by mělo být samozřejmostí vždy - chráníte tak sebe i své mazlíčky.

Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karanténě ponecha...

.... Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem (např. Kadox). Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.


Některá onemocnění morčat:

Dýchací potíže

Příznaky: výtok z nosu, výtok z očí (slzení), obtížné dýchání či kýchání, apatie

Pokud u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podcenit. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak.

Je tedy důležité navštívit i s "obyčejným" nachlazením veterináře. Ten pravděpodobně morčeti předepíše antibiotika (Borgal, Entrogal). My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody (Supervit S, Compositum C, Celaskon). Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup). Při léčbě antibiotiky je nutné podávat i probiotika pro znovuosídlení zažívacího ústrojí přirozenou mikroflorou.
 

Zažívací potíže

Průjem

Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.

Tympanie

Příznaky: Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít nafouklé bříško.

Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či trávy/zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel).

Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány a pokud se dostane až k plicím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky – bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.

Parazité

Vši/všenky

Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil, ...

POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:

 • POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
 • Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
 • Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
 • Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
 • Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!

Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.

Svrab

Příznaky: Prořídlá srst, stroupky

Navštívit veterináře, ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. U většiny druhů svrabu morčat není třeba se obávat přenosu na člověka.

Chirodiscoides caviae

Příznaky: velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, nebývá příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Léčba: Účinkují stejné přípravky jako pro hubení všenek. Biokill není příliš účinný, patrně proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto spolehlivě však účinkuje Kadox spray.

Kožní onemocnění

Plíseň

Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem

Léčí se nejčastěji Imaverolem (koupele), Nizoralem. Léčba je zdlouhavá a je nutné ji aplikovat pečlivě pravidelně, abychom se plísně zbavili.

POZOR!!! plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!

Absces

Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá

Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě v abcebsů

Krmení morčete

1) Co je hlavní složkou potravy

a) Seno - a) Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství.

b) Vitamin C - Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat.
Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují.
Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit.
Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte.
Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zelenin a ovoce viz. následující tabulka :

 

zelenina / ovoce mg vitamínu C na 100 g výrobku
   
brokolice 113
čekanka 114
hruška 4
jablko 10 / 12
jahody 60
kadeřavá čekanka 10
kadeřavá kapusta 100 / 125
kapustičky 150
květák 70 / 80
mrkev 5
paprika 100 / 150
petržel 172
pomeranč 50
rajčata 25
salát 35
šípky 500
špenát 25 / 50
zelená okurka 10
zelí 80


c) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě.

d) Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat.
Některá morčata mají ráda i mléko, ale to je potřeba podávat zpočátku opatrně, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky, které si na něj v tomto období rády navyknou. Měla jsem morčici, která milovala seno polité mlékem z převržené misky - skoro jako by viděla reklamu na zdravou snídani :-).

Moje zkušenost - jak naučit morče pít z napáječky (Dominika): "Já to svoji morčici Eli naučila tak, že jsem vymačkla kapičku z napáječky, strčila ji tu visící kapku na tyčce před nos a chvíli ji vymačkávala vodu ven, ona pila, pak jsem přestala a ona už začala ohlodávat tyčku s kuličkou a pila sama."

e) Na broušení zubů poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka.2) Co jen občas a v malém množství

Lístek salátu nebo zelí, kousek banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou citlivé trávicí ústrojí morčat těžko snáší).3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšení

Malinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, bonbóny pro morčata (ne všechny jim chutnají).

Jména pro morčata

Jména pro morčecí chlapečky (812)
 
  Addis
Adidas
Adonis
Adventus
Akim
Akym
Albert
Alex
Alexandr(alex)
Alf
Alfík
Alfonz
Alfréd
Alient
Alík
Amensis
Amík
Amin
Amor
Andean
Andy
Andy (endy)
Angel
Antares
Anubis
Apofis
Apollo
Apollon
Aradan
Aramis
Áres
Arest
Argus
Archie
Aris
Arnold
Arnošt
Arny
Árný
Aron
Áron
Arson
Art
Artur
Artuš
Asan
Asterix
Athis
Athos
Atom
Atrey
Austin
Avensis
Axe
Axel
Axik
Azrael
Bacul
Baddy
Badžaras
Bagr
Bak
Balian
Balli
Baloo
Baltazar
Bambi
Bamboocha
Banánek
Banny
Barabáš
Barbucha
Bargiel
Baris
Barnabáš
Barney
Baron
Bart
Bartysek
Barunák
Barušák
Bastien
Basty
Batul
Bax
Baz
Beda
Beef
Ben
Benjamin (bendžamín)
Benji
Bennito
Benny
Berio
Bernard
Berold
Berry
Bert
Bertold
Bertrando
Berušák
Betos
Bibin
Bilbo
Billy
Binky
Black
Blacky
Blaster
Blázínek
Blb
Blbík
Bleky
Bob
Bobanek
Bobby
Bobek
Bobeš
Bobík
Bobin
Bohemia
Bonifác
Bonny
Bono
Bonty
Boris
Borísek
Božan
Brabantík
Bred
Bredli
Brego
Brian
Brisk
Brumbál
Brumla
Bruno
Bruse
Bubble
Bubla
Bucifal
Bucky
Bukvirek
Burák
Busters
Butch
Buverang
Cabaday
Caesar
Caleb
Calimero
Caramel
Caranthir
Caries
Carlos
Carry
Cascado
Casper
Caspic
Cedr
Cedric
Centri
Cesar
Cézar
Cilik
Cipísek
Citronek
Clark
Cleo
Clifford
Clipper
Cody
Collin
Cordon
Cornetto
Corrny
Coudy
Crash
Crazy
Crick
Čaky
Čenda
Černoch
Čert
Čiko
Čiky
Čilík
Čip
Čiperka
Čipi
Da Vinci
Dadys
Dail
Daki
Damián
Dancer
Dandy
Daneček
Danger
Danny
Dark
Darling (miláček)
Darwin

 
Dash
Dasty
Davča
Dave
De La Vega
Dean
Deni
Denis
Denny
Deny
Derik
Deril
Derrick
Deus
Devil
Diablo
Dick
Didl
Didlišek
Didufri
Diego
Dinky
Dino
Dipsy
Dixi
Dodo
Dominatorik :)
Donald
Dorian
Doyle
Draco
Drago
Drobek
Duffy
Dulik
Dumbo
Duncan ( Danken)
Dusty
Dux
Džanek
Eda
Eddie
Edgar
Egzot
Elankarent
Element
Elf
Eliáš
Elliot
Elvis
Embargo
Emil
Emír
Endik
Endriju
Endy
Enguma
Enrique
Enzo
Eragon
Ernest
Ernie
Eror
Erwin
Eso
Etien
Etnies
Etnik
Euripides
Evan
Ezop
Fabian
Fabio
Fady
Falco
Faraon
Farries
Favion
Fazulín
Federik
Fedor
Felix
Ferda
Ferdíček
Fido
Fido (fidoušek)
Fifík
Figo
Fík
Fill
Fiškus
Fišta
Flíček
Flíďa
Flik
Flint
Flip
Fllipy
Flyn
Focke
Fockee (fockyho,focky)
Fousek
Fox
Frappe
Fred
Frenklin
Fric
Frodo
Frolík
Frydolín
Fufík
Funíček
Furiant
Garet
Garfield
Garp
Gaster
Genius
George
Gery
Gigin
Gilbert
Gildor
Gipsy
Giusepe
Glutton
Gomez
Goofy
Google
Grandes
Gremlík
Gringo
Grus
Gucci
Guliver
Gumík
Guru
Hagrid
Hall
Hapi
Harley
Harris
Harry
Hejkal
Helmans
Henry
Herkules
Heron
Hh
Hihous
Hip hopík
Hipík
Hipíkínk
Hledík
Home
Homer
Honza
Hook
Hopík
Hopner
Hubert
Huckleberry
Hugo
Hurican
Charley
Charlie
Cheops
Cherry
Chery
Chico
Chip
Chloupek
Chlupáček
Chris
Chroupal
Chuck
Chucky
Chup
Iberius
Ice choco
Idefix
Iggy
Igor
Ichi
Incommon
Indián
Indigo
Indy
Inspector
Inward
Irwin
Isidor
Ivánek
Izidor
Izotop
Jack
James
Janosch
Jasper
Jeff
Jeremy
Jeronimo
Jerry

 
Jess
Jimík
Jimmy
Joe
Johnny
Johny
Joker
Jonáš
Jonášek
Jonatán
Jori
Josébaraq
Joy
Julián
Justin
Kalimero
Kangaroo
Karel
Karlíček
Kasper
Kašpárek
Kay
Keiko
Kendýsek
Kenny
Kevin
Kewin
Kiko
Killer
Kim
Kiša
Kiwísek
Kleofáš
Klumpajs
Kody
Koko
Kolin
Koralek
Koran
Koudy
Krabička
Kryšpín
Kryštof
Kubo
Kubula
Kukič
Kukinek
Kukuč
Kulda
Kulík
Kulíšek
Kvido
Kvík
Kvinsy
Kvítko
Kylián
Lacroix
Lalo
Lancelot
Lancík
Lariš
Larry
Lascallo
Legolas
Leo
Lewis
Lexa
Liberio
Lie
Liliput
Linty
Lion
Lojza
Lolo
Lotrando
Louie
Louis
Lucas
Lucius
Luck
Lugy
Luis
Luke
Luky
Lump
Lumpík
Lupča
Lupínek
Macek
Mad
Magor
Mambo
Mamlík
Manfred
Marco
Mareček
Marfi
Markley
Markus
Marley
Marpo
Martin říha
Marty
Marty /márty/
Masarik
Matěj
Matej kettner
Mates
Matt
Matýsek
Mauglí
Max
Maxík
Maxin
Maxínek
Mazel
Mazlik
Melvin
Menny
Mentos
Merlin
Merlyn
Mery
Mett
Mezek
Mickey
Miki
Miky
Milouš
Miňoš
Mišák
Mišpulín
Míťa
Mlsík
Monet
Monty
Montys
Moody
Moon
Morče
Morčík
Moris
Mota
Mrkvous
Mrně
Mrňousek
Muf
Muff
Muffy
Murphy
Myšpulínek
Nathan
Navarra
Nemo
Neo
Nero
Neroun
Nerounek
Nick
Nigele
Niki
Nikoušek
Noris
Obelix
Očko
Oggi
Oleandr
Oliver
Orbit
Orfeus
Orin
Orlando
Oskar
Osmond
Otis
Ozzák
Ozzy
Paddy
Pan Nelson
Panda
Pankie
Panky
Parmezán
Patt
Pedro
Pejsek
Pepik
Pepin
Pepíno
Petak
Petrik
Píďa
Pier
Pif
Pikant
Pinky
Piši
Piškot
Piškotek
Pišta
Pixel
Plunis
Poply

 
Posraní
Pothos
Prcek
Princ
Prorok

Puco
Puf(ík)
Puk
Qinek
Queedo
Quel
Quentin
Quick
Quido
Quik
Qvik
Rado
Rafael
Ralf
Rambo
Rarášek
Rasputin
Rasty
Raven
Remi
Rendy
Renny
Rey
Ricky
Riki
Rimmer
Rintintin
Robbie
Roby
Rocky
Rocky Balboa
Rodney
Roger
Rolf
Romeo
Ronny
Ruby
Rufus
Ruprecht
Rusty
Ryan
Rychlík
Sabu
Salám
Salazar
Sall
Sam
Samec
Samuraj
Saurus
Sax
Scrapy(skrepy)
Sean
Sebbi
Senalt
Sholder
Shreck
Shrek
Sid
Simba
Sirius
Sírius black
Skypik
Smokey
Smokie
Smool
Snížek
Snoopy
Snoplik
Sonny
Soptík
Soronto
Soudek
Sparky
Spencer
Spiderman
Spodek
Stay
Steve
Stix
Stripes
Stuart
Sunny
Super morče
Sweep
Sweet
Šeďulák
Tačvůd
Tadeas
Tao
Ťap
Ted
Teo
Teodor
Terick
Terminátor :)
Terry
Tertius
Thimothy
Thisper
Tiberius
Till
Tim
Timi
Timík
Timon
Tinky
Ťip
Tix
Tobbi
Tobby
Tobias
Tommy
Toník
Triska
Tristan
Ťulík
Tuplík
Tutanchamon
Twety
Twinky
Twister
Twix
Udo
Uhlík
Uli
Umbro
Usherwood
Uzlík
Valentýn
Valík
Valium
Vanity Fair
Vendelín
Very Bery
Viki
Viking
Vilík
Vilo
Vinky
Virgil
Voltaire
Voříšek
Vrní
Vrže
Waterfall
Watík
White Wing
Wiki
Wilík
William
Willibald
Willson
Willy
Wincent
Winky
Winston
Winter Wheat
Wonty
Woody
Woronwe
Wulf
Xair
Xao
Xaver
Xavier
Xipp
Yahoo
Yankee
Yassi
Yemmi
Yo
Yoki
Yoky
Yorick
York
Yukon
Yvur
Zac
Zacy Bloom
Zadek
Zafír
Zak
Zero
Zeus
Zig
Ziggy
Zik
Zirkon
Zoel
Zoltán
Zonet
Zord
Zrzek
Zuboun
Zuzanka
Žolík

 
Jména pro morčecí holčičky (872)
 
  Abby
Abia
Abigail
Abra
Adelka
Ádinka
Adria
Adyna
Affi
Afinqa
Agáta
Agátka
Ágnes
Aida
Aiko
Aisha
Ája
Ajka
Akita
Albína
Alenka
Alex
Alexis
Alisa
Alisha
Ally
Alma
Alpína
Alsa
Alžběta
Amálka
Amanda
Ambra
Amina
Amira
Ammy
Anabel
Anabelka
Anabell
Andromeda
Andulka (andýsek, Andý)
Andy
Anette
Anežka-neža
Angie
Ania
Anika
Anín
Anina(áňa,aninka)
Anita
Anna
Annie
Apple
Arena
Archádie
Ariba
Ariel
Arise
Arleta
Armika
Artie
Arwen
Ashley
Asima
Assola
Astoria
Audrey
Aura
Avril
Axe
Axie
Axin
Babeta
Babou
Babulka
Bafi
Bája
Bajša
Balbína
Baletka
Bambulka
Bára
Barbara
Barbie
Barca
Barča
Barouš
Barry
Barsiné
Barunka
Barushqa
Bebkok
Bedrunka
Bee-bee
Beky
Belinda
Belisa
Bella
Bellisima
Belluška
Berenika
Berie
Berta
Beru
Beruška
Bessy
Betty
Betunka
Bety
Bia
Bianca
Bibi
Biki
Bína
Bláznivka
Bobca
Bobina
Bobinka
Bobita
Bobulka
Bonanza
Bonita
Bonnie
Boriska
Boruvka
Boubie
Breta
Brika
Broskvička
Brusinka
Bubee
Bublina
Bublinka
Cady
Calanthé
Calibra
Calisto
Camei
Candy
Caramba
Carie
Carmen
Caroline
Carry
Cassie
Cavallet
Caya
Cayen
Cecilka
Cedra
Celestýna
Cerlly
Cesmínka
Cessy
Cinderela
Cindy
Ciri
Cita
Claire
Clea
Cleopatra
Cloe
Clove
Clover
Coco
Cora
Cornelie
Corny
Coronetka
Čendička
Čika
Čikina
Čikira
Čikita
Čikyna
Čipinka
Čipka
Čita
Čumajda
Daffy
Dafne
Dafy
Daien
Daiqiri
Daisy
Dakota
Dalila
Daphne
Darja
Darynka
Dášenka
Dayli
Debbie
Debris
Dee-dee
Deina
Dejsy
Delisa
Della
Denim
Derchan
Desinka
Dessiree
Didi
Didinka
Didlinka
Dína
Dišperanda
Dixi
Dixn
Dognamhounka
Dolly
Dolores
Dona
Doris
Dorry
Drusilla
Dudel

 
Edita
Edna
Eila
Ejmy
Ela
Elbína
Elektra
Elí
Elinka
Elis
Elisa
Eliška
Eliza
Ella
Ellen
Ellie
Ellisea
Elsa
Elvi
Elvíra
Emilka
Emily
Emma
Engie
Enigma
Enisalu
Ennie
Epocha
Erin
Ernestýna
Erotika
Esmína
Ester
Eufrat
Euridike
Evik
Falandra
Fanny
Fatima
Fee-bee
Fefena
Feisy
Ferdina
Fergie
Feruška
Fifík
Fifinka
Fiina
Fína
Fiona
Fláfa
Flay
Flaya
Flee
Fleur
Florence
Floss
Flufy
Frantiska
Freda
Fredy
Fren
Frgulka
Frida
Frístail
Funny
Gabrielka
Gája
Galinera
Ganga
Gappa
Gavora
Gedzitka
Gedžitka
Gemma
Gerda
Gia
Gigča(gigina)
Gigi
Gina
Ginevra
Ginger
Ginny
Glammy
Gogo
Grace
Gracie
Greiz
Grena
Gucy
Gvendolina
Gviny
Haida
Hallie
Hamounka
Hannah
Harley
Harmony
Hathor
Hatsuko
Helen
Helissa
Heny
Heriet
Hermína
Hermiona
Hila
Hilda
Hoblinka
Holly
Honey
Hréruška (z Hrérů)
Hrozinka
Chalva
Charlotka
Chbie
Cherry
Chery
Cheryl
Chiquita
Chlupinka
Choco Winter
Chuareza
Chuarezova
Chuderka
Iberia
Ida
Ilka
Iluze
Imprese
India
Indiána
Inka
Irésie
Irezína
Iris
Irkette
Isabela
Isha
Isis
Iška
Ištar
Iza (izabela)
Izabel
Izolda
Izzy
Jacarta
Jackie
Jája
Jáji
Jamaica
Jamelia
Jane
Janny
Jasmin
Jasmínka
Jenifer
Jeny
Jenyfer
Jerrynka
Jesica
Jessie
Jessy
Jesy
Jiji
Jiskra
Joa
Jolly
Jona
Jordanie
Josefína
Josefínka
Jouý
Juddy
Judy
Juicy
Julče
Juliana
Juliet
Julietta
Julína
Julinka
Jůlinka
Justýna
Kačka
Kaču
Kaila
Kaira
Kajda
Kaldy
Kara
Karamelka
Karla
Kassandra
Katty
Keila
Keira
Keisy
Keity
Kelly
Kelsie
Kenedy
Keri
Kery
Kessi
Ketty
Khiara
Kia
Kiara
Kijivu
Kika
Kíka
Kikča
Kiki
Kikina
Kimmi
Kiri
Kirké

 
Kisha
Kissinka
Kitty
Klarisa
Klárka
Kleopatra
Kobližka
Kofola
Kokoska
Koný
Kori
Kornélie
Koule
Kruela
Kuki
Kulička
Kulina
Kyky
Ladi punk(pank)
Lady
Lady chicco
Ladynka
Laetitia
Laky
Lana
Lara
Larisha
Laura
Lea
Leela
Leffi
Leila
Lejdy
Lentilka
Leontýnka
Lery
Lesie
Lesinka
Leslie
Lexi
Lexy
Lili
Lilinii
Lily
Lima
Linda
Lindeluna
Lisa
Lisbet
Lisinka
Lissi
Little Missy
Lizinka
Lojzinka
Lola
Lolla
Lorien
Lory
Lovely
Lucinka
Lucy
Luisa
Lukreska
Lulu
Luna
Lusi
Lusinda
Lussia
Lussy
Lutta
Madonna
Maggie
Magorius
Maja
Mája
Majda
Majka
Majlína
Malbína
Malbínna
Maliba
Málinka
Malvína
Mandy
Mánička
Manon
Margalo
Margo
Marlen
Matylda
Mauí
Maya
Mazlina
Megan
Meggie
Meggy
Megy
Melidžej
Melinda
Melissa
Meluzina
Mendy
Mentolka
Meri
Merry
Metaxa
Mia
Milena
Miley
Mili
Milla
Milli
Mína
Minnie
Mirabel
Miranda
Mireille
Misha
Mishell
Miss Lady
Missi
Miška
Mišulinda
Mlska
Moccasina
Moisture
Moja
Molly
Mona
Monička
Monique
Montanka
Moowee
Morfea
Morcheeba
Muchlovani
Muchlovanicka
Muchlovka
Mumidalens
Mycka
Mystika
Nancy
Naomi
Natálka
Natty
Nefertiti
Neffy
Nefinka
Nelly
Nena
Nenuška
Nessi
Niana
Nika
Niki
Nina
Nokie
Nubira
Nufinka
Nugetka
Nuny
Nutella
Ofélie
Oja
Oksana
Olka
Olla
Orfea
Orka
Otylka
Padme
Pafi
Pája
Pamelka
Pampeliska
Pandora
Patty
Pavluša
Pavluška
Peggy
Pegi
Pegy
Penelope
Pepina
Perla
Phoebe
Piginka
Piper
Pipinka
Pišišinda
Piškotka
Polárka
Polly
Poly
Polyxena
Ponyta
Popelka
Popi
Prcka
Princess
Priscilla
Pufina
Pupsi
Pusinka
Pussy
Qinka
Queen
Quelle
Quemoi
Quilda
Quinella
Quini
Quiqui Milk
Quita
Qvinne
Radka posraná
Rafinka
Rachel

 
Rebeka
Redží
Reina (královna)
Rezzie
Rhea
Ria
Rihanna
Rika
Riri
Rita
Ronika
Ronja
Rorry
Rosalinda
Rose
Roxi
Roxy
Rozára
Rozárka
Rozetka
Rozinka
Rózinka
Rozita
Rózy
Rubi
Růženka
Safina
Safira
Sakura
Sally
Samantha
Samantha (sam)
Samarilla
Samice
Samira
Sammy
Sandy
Sanny
Saphira
Sára
Sarah
Satu
Sáva
Saxana
Scarllett
Seli
Sendy
Serena
Sesi
Shari
Sheila
Shelly
Sherry
Shetan
Shirley
Sigi
Siky
Silinka
Simba
Sinderell
Sindy
Sinelope
Siria
Sisi
Sísí
Sixteen
Skarlet
Slimi
Sněhulka
Sněhurka
Sněženka
Sofi
Soňa
Stázinka
Stella
Sue
Sugar
Summer
Sunny
Suri
Susan
Suzi
Syndy
Šárka
Šeďula
Šeďulka
Šelby
Šerrynka
Šlapka
Šmoula
Šmoulinka
Šmoulinka,wendy(vendulka,
Šmudlinka
Šmufinka
Špagetka
Tafi
Tahiti
Taisy
Tajla
Tamari
Tamira
Tammy
Tapinka
Ťapka
Tara
Taranee
Tarja
Tarli
Taša
Tea
Teesie
Teffi
Tenerife
Tequilla
Tera
Terezka
Terinka
Terísek
Terry
Tess
Tessay
Tessi
Thalia
Tia
Tifanny
Tilly
Tina
Tinuska
Tlapka
Toki
Tori
Torry
Totsie
Toya
Tracy
Tramínka
Trinity
Trixi
Trumbelína
Ťufinka
Tula
Turandot
Turina
Týna
Tyssa
Účtenka
Ufinka
Ulma
Unity
Uppsy daisy
Urši
Uršula
Utesánek
Vailet
Valentinka
Valinka
Váška
Velvet Ribbon
Vendulka
Vendy
Verča
Veris
Veronika
Verunka
Veverka
Vexta
Viki
Viktorka
Vinny
Virginie
Vivien
Vlnka
Vločka
Vyki
Waffle
Waina
Wanilla flower
Water lily
Wena
Wendy
Wenia
Wicki
Wicky
Wikinka
Willinka
Winnie
Women Weapon
Xantana
Xara
Xena
Xenie
Xia
Yasmine
Yolanda
Yrra
Zafira
Zajiček-mazlíček
Zanny
Zappity Doo
Zapra
Zeta
Zewa
Zita
Zlatuška
Zoja
Zoola
Zrzečka
Zrzí
Zrzka(pokud je zrzava)
Zsófika
Zuzanka
Zyprexa
Žanetka
Žmálka
Žofi
Žofie
Žofka
Žvulka

 
Jméno - když se ještě neví co to bude (371)
 
  Adi
Adrien
Affi
Achat
Ája
Albi
Alda
Alex
Alka
Amálka
Andy
Angel
Angie
Apple
Areol
Ariel
Áron
Ashly
Augustin
Avril
Axe
Axi
Bageera
Bagera(bagíra)
Bambi
Bamboocha
Bambula
Barbucha
Bebe
Becky
Bellis
Belly
Benny
Beny
Berry
Bess
Bibi
Billabong
Billbord
Blackie
Blaster
Blázínek
Bob
Bobík
Boby
Bounty
Bówać
Brandy
Bubble
Bubi
Bubla
Bublajz
Buffy
Cairo
Carpet
Carrot
Casper
Cedril
Cindy
Coffe
Connie
Cool
Crazy
Čajča
Čiko
Čiky
Čip
Čiperka
Čipi
Čita
Čoky
Čumáček
Čupi
Dampy
Danny
Dany
Darwin
Dasty
Dayle
Deil
Delux
Denny
Didi
Dingo
Dingy
Dipsy
Dixi
Dodi
Dope
Dorin
Dox
Doxi
Duff

 
Dusty
Ebony
Editinky
Effi
Elsa
Emi
Emír
Endi
Endy(end)
Eri
Ervín
Ešus
Felan
Ferda
Ferdinand007
Fery
Fifinka
Figi
Filly
Flappy
Flér
Fliacik
Flipsy
Flo
Flue
Fredy
Frisco
Fruper
Gary
Gepy
Gigi
Ginny
Gippy
Gipsy
Gogo
Goofy
Groove
Gucci
Gufi
Gypsi
Hamounka/hamoun
Happy Bee
Harley
Henry
Hildan
Hipp
Hippo
Hodňous
Honey
Hopi
Charlie
Chicco
Chickapalikam a chicinka
Chilík
Chip
Chipsy
Chiquita
Choco
Cholito
Chuareza
Ikea
Indy
Iris
Jasi
Jefi
Jerry
Jessi
Jipsi
Jodie
Joe
Joko
Jolly
Jordi
Jouý
Joy
Julaj
Julajka
Julča
Julče
Juliatko
Jupík
Keiko
Keksik
Kelis
Kelly
Kendy
Kenedypisa
Kessi
Kiki
Kini
Kissie
Koilt
Kryštof

 
Kubula
Kukuřice
Kulička
Kvestor
Lady
Laky
Lara
Lasher
Lasty
Laxi
Lee
Leny
Leo
Lesi
Lidl
Lili
Liliput
Lionela,lionele
Liu
Lola
Lolíq
Lollypop
Lolo
Lucy
Lupika
Magnum
Mamísek
Mandy
Marki
Mary
Matty
Max
Mel
Merlin
Mia
Miki
Milda
Millie
Milow(milout)
Miminko
Minie
Míša
Mišulka
Mobi
Mojinek
Molly
Monty
Morčetank
Morčíba
Morčíčátečko
Morčíva
Moya
Mrkvička
Nefi
Nejluška
Nelly
Nemo
Nero
Nickey
Niki
Nomiri
Oggi
Ošukej mě víc
Pacey
Pája
Panky
Pavián
Pegy
Penny
Peříčko
Pet
Petty
Phoo
Piko
Pírko
Piškot
Pišta
Pluto
Pojd delat
Pompo
Poo
Povidlík
Pruki
Přestan me komentovat
Puntik-chipuita(cikita)
Pupette
Puppy
Pupsy
Quick
Raven
Ricky
Rihi
Riki

 
Rikisek
Rita
Roby
Rodny
Roxy
Rufus
Rušík
Ruža
Sabouš magouš
Safit
Sally
Sam
Sammy
Sandy
Sany
Sára
Saša
Scooby
Sendy
Shaggy
Silo
Simby
Sindy
Sis
Sisi
Snoopy
Somrák
Speedy
Spinky
Stomachache
Stuart
Sukuma
Sunny
Susn
Sweet
Sydny
Šmudla
Štaflík
Tak hezkí mořče až se stoho blbí
Tara
Tari
Tasmi
Terry
Tibby
Tiky
Tilli
Tilly
Timi
Tixi
Tobby
Toofy
Topinka
Tracy
Tribble
Trixie
Tummy
Ťuňťa
Tweete
Tweety
Twixi
Twixie
Viki
Viky
Vinnie
Vrat se morče oplivaku
Waikiki
Wendy
White Water
Wiki
Wikini
Wiky
Will
Winie
Woody
Xantypa
Xi-xao
Yanni
Yoko
Zacy
Zaza
Zik
Zippy
Zizi
Zlatíčko
Zoe
Zrzy
Zuli
Zulu
Zwatíčko
Zweyka
Žužu
Žžžu b qefio-ěgvbperuowsfj

 
Přidávané jméno (jen pokud tu již není)   Kdo to přidal    
   
pro kluka  pro holku  univerzální

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                            

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.